Varsity Tennis Takes District & Area Team Tennis Titles

Finishes As Regional Runner-up

The varsity tennis team advance through the UIL Team Tennis playoffs by going undefeated in district 17AAAA and the 17/18 4A area tournaments.  As Area Champions, the team competed in the Region III 4A regional tournament in Bryan.  The Rockets defeated Needville 18-1 in the opening round and moved into the semifinals to take on Lampasas.  In a 4 ½ hour match, the win came down to the last 3 matches on court.  RHS fought through and won all three matches to win the team match 10-9.

In the finals, RHS faced off against Wharton and had another long, tense battle.  Needing to win the last 3 matches on court for the 2nd time, the Rockets came up just short of their goal.  Although having won the first set in two of the matches, Wharton took the first match off to clinch the regional title with a 10-7 score.

(back) Coach Jack Gregory, Chris Bettinger, Noah Wingate, Cooper Hale, Chandler Kramer, Evan Farris, Hannah Laskoskie, Megan Litton Demi Hale; (middle) Susie Malone, Brady Farnum, Coach Jodi Olson, Blake Stout, Casey Voss, Amanda Alsip; (front) Breeley Van Zee, Natalie Brown, Molly Sebock.

 Robinson HS 2016 Team Tennis All-District

BOYS:

Noah Wingate:          Boys’ Co-MVP; 1st Team #1 Doubles; Academic All-District

Casey Voss:                Boys’ Co-MVP; 1st Team #1 Doubles; Academic All-District

Cooper Hale:              1st Team #2 Doubles; 2nd Team #3 Singles; Academic All-District

Chandler Kramer:      Boys’ Newcomer of the Year; 1st Team #3 Doubles; Academic All-District

Brady Farnum:           1st Team #2 Doubles; 1st Team #4 Singles; Academic All-District

Blake Stout:                2nd Team Mixed Doubles; 2nd Team #6 Singles

Chris Bettinger:         1st Team #3 Doubles; Academic All-District

Evan Farris:                 Academic All-District

GIRLS:

Megan Litton:            Girls’ MVP; 1st Team #1 Doubles; Academic All-District

Amanda Alsip:            1st Team #1 Doubles; 1st Team #2 Singles; Academic All-District

Susie Malone:            1st Team #2 Doubles; 2nd Team #3 Singles; Academic All-District

Hannah Laskoskie:    2nd Team Mixed Doubles; 2nd Team #4 Singles; Academic All-District

Natalie Brown:          Girls’ Newcomer of the Year; 1st Team #3 Doubles; Academic All-District

Breeley Van Zee:       1st Team #3 Doubles; 1st Team #6 Singles; Academic All-District

Demi Hale:                  1st Team #2 Doubles; Academic All-District

Molly Sebock:            Academic All-District


 

Free business joomla templates